PARTNERSKÝ KONCERT 23 NADĚJE V

V rámci spolupráce s nadačním fondem Věčná naděje bychom Vás rádi pozvali na koncert. Členové CACIO mají výraznou slevu, slevový kód vám na požádání zašle tajemnik@cacio.cz. Více informací na www.vecnanadeje.org.

Naděje IV. – 21. 3. 2023, 19.30 hod.
Vzlet, velký sál

Terne Čhave

Terne Čhave představují na české i evropské hudební scéně jedinečný fenomén, jsou držiteli Ceny Anděl. V současné době jsou nejstarší fungující českou romskou kapelou. Již od svých počátků, které sahají do 80. let 20. století, se drží svých romských kořenů, nespokojují se však s nekonečnými variacemi na klasický romský folklór, ale vydávají se na svébytnou cestu do různých hudebních oblastí. Jejich vývoj tak směřuje od folku po world music až po rock´n´roll, jejich repertoár tvoří především vlastní autorská tvorba.

V koncentračních táborech byla uváděna nejen tvorba židovských autorů. Věčná naděje by ráda upozornila také na tzv. “zapomenutý holocaust”, tedy pronásledování a likvidaci Romů. Jen na českém území existovalo několik sběrných, pracovních a koncentračních táborů pro Romy, ať už nejznámější Lety, nebo tábor v Hodoníně u Kunštátu, čtyři lágry na Liberecku, další v Praze – Ruzyni, Brně, Pardubicích, Olšovci.

Ačkoliv romská hudba nepochybně v táborech zněla, nebyla zaznamenána jinak než ve vzpomínkách pamětníků. Ti hovoří o písních, houslistech, kabaretu. Přeživší Roman Frister stále vzpomíná na své „první dny v Osvětimi“. “Usínal jsem za zpěvu a hudby Cikánů. Hráli dlouho do noci.” V rámci uvedení na festivalu Věčná naděje je připravováno speciální pásmo skladeb v souladu s posláním festivalu.