27. 3. 2024, 19:30 | Klášter sv. Anežky České

V rámci spolupráce s nadačním fondem Věčná naděje bychom Vás rádi pozvali na koncert. Členové CACIO mají výraznou slevu, slevový kód vám na požádání zašle tajemnik@cacio.cz. Více informací na www.vecnanadeje.org.

Gideon Klein. Klavírista terezínského ghetta“

Wolfgang Amadeus Mozart – Adagio h moll, KV 540
Ludwig van Beethoven – Sonáta pro klavír č. 31 As dur, op. 110
Robert Schumann – Fantazie C dur op. 17

Koncert jednoho z našich nejrespektovanějších klavíristů současnosti, nám představuje koncertní aktivity hudebního skladatele a klavíristy Gideona Kleina v Ghettu Terezín.

Johann Sebastian Bach, Leoš Janáček, Ludwig van Beethoven, Bedřich Smetana, Pavel Haas. Strohý výčet skladatelů, jejichž hudbou se Gideon Klein v terezínském ghettu zabýval. Koncert je součástí čtyřletého cyklu, na němž představíme stěžejní klavírní díla prezentovaná Gideonem Kleinem právě v Terezíně. 

Tam se mimochodem sešel velký počet významných klavírních sólistů. Mezi nejžádanější klavíristky patřily Alice Herz-Sommerová, Edita Steinerová-Krausová nebo Renée Gaertneová-Geiringerová. Z klavíristů pak vynikal Bernard Kaff, špičkový brněnský sólista a pedagog, jež často doprovázel Karla Fröhlicha při jeho sólových vystoupeních, a Gideon Klein, který často doprovázel hudební představení nastudované Rafaelem Schächterem.

Igor Ardašev reprezentuje už dlouho české pianistické umění na mezinárodním fóru. Jeho talent byl formován zprvu otcem, později na konzervatoři i na JAMU Inessou Janíčkovou, v mistrovských kurzech Paulem Badurou-Skodou v Rakousku a Rudolfem Serkinem v USA. Kromě úspěchů v juniorských soutěžích se Ardašev stal laureátem Čajkovského soutěže v Moskvě, soutěže Pražského jara, královny Alžběty v Bruselu (zde získal též cenu belgického rozhlasu a televize), Marguerite Long-Jacques Thibaud v Paříži. V r. 1990 obdržel 1. cenu v soutěži Marie Callasové v Aténách. Interpretační úroveň dovoluje virtuózně disponovanému pianistovi pořádat samostatné recitály, hrát čtyřručně i na dva klavíry (s Renatou Ardaševovou), spolupracovat s komorními soubory i vynikajícími světovými orchestry a dirigenty (Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Královská liverpoolská filharmonie, BBC Londýn). Kromě domácích pódií je zván na renomované evropské hudební festivaly. Z jeho nahrávek připomeňme např. Čajkovského koncert b moll, čtyřruční Dvořákovy Slovanské tance a klavírní verzi Smetanovy Mé vlasti s Renatou Ardaševovou, sólové kompozice Lisztovy, Martinů, Ježkovy, Prokofjeva, Musorgského, Beethovenovy ad. Kromě koncertní činnosti působí rovněž jako pedagog na HF JAMU a je zván do porot významných klavírních soutěží.

Partnerem koncertu je C. Bechstein Pianocentrum Praha