Dětská opera Praha: Tlustý pradědeček a loupežníci

25. 2. 2024 11:00 | Městská knihovna v Praze

V rámci spolupráce s nadačním fondem Věčná naděje bychom Vás rádi pozvali na koncert. Členové CACIO mají výraznou slevu, slevový kód vám na požádání zašle tajemnik@cacio.cz. Více informací na www.vecnanadeje.org.

Představení vhodné pro děti od 5 let

Dirigent  a hudební úprava Jan Šimůnek

Sbormistr Martin Vydra

Orchestr hráči ND

Režie Jiřina Marková Krystlíková

Scéna výtvarník Jiří Votruba

Kostýmy Tereza Mouchová

Světelný design Ivo Dankovič

Sólisté a sbor Dětská opera Praha

Dobře to dopadlo aneb Tlustý pradědeček, lupiči a detektývové je zpěvohra o dvou dějstvích Jaroslava Křičky podle stejnojmenné pohádky Josefa Čapka. Premiéra se uskutečnila v pražském Národním divadle 29. prosince 1932 v podání jeho činoherního souboru. K Roku české hudby se Dětská opera Praha rozhodla tuto pohádku znovu studovat a premiérové uvést v rámci festivalu Věčná naděje pod názvem Tlustý pradědeček a loupežníci.

Jaroslav Křička (1882–1969) patří k význačným českým hudebním skladatelům. Byl rovněž sbormistr pražského Hlaholu, publicista a dirigent. Pocházel z kantorské rodiny, napsal mnoho písní, kantát, symfonií, dětské opery, ale i hudbu k filmu Svatý Václav. Byl obdivuhodně činorodý. Kromě skládání působil jako dirigent, pedagog, organizátor, přednášel, psal verše, maloval, zahrádkařil a také třeba hrál tenis, běhal, jezdil na koni, veslařil, lyžoval… Napsal 242 děl z různých operních žánrů a těm nim patří i hudba pro děti. Jeho dětská opera Ogaři s krásným valčíkem-Bábinčin maršovský valčík i jeho dětské písně, které se dodnes zpívají při výuce zpěvu -Jiříkovy písničky, Daniny písničky, Písně a pochody, Zvířátka v lese. Jaroslav Křička napsal ale i hudbu ke kresleným filmům O kohoutkovi a slepičce, Jak krtek ke kalhotkám přišel. Byl též sbormistrem pěveckého spolku Hlahol. Jeho opera Hipolyta byla několikrát uvedena v ND. Učil skladbu na pražské konzervatoři.

Veselý příběh o  tlusťoučkém pradědečkovi, který se vydá prodat koně na trh do Hradce a cestou zpět ho v lese zastihne prudká bouřka. A tak se běží schovat do blízké hospody „U zlatého džbánku“. Netuší, že zde má svůj bál banda loupežníků. Ti ho nejprve okradou, ale pradědeček je svou chytrostí a pomocí četníků a detektiva Sherlocka Holmese přelstí. A tak se může se svým pejskem Voříškem vrátit s veselou písničkou domů ke své milované prababičce. Pohádku najdeme  v knize Karla Čapka Devatero pohádek. Právě tu si vybral  Křička jako námět pro svou zpěvohru, která měla premiéru v Praze roku 1932.

Dětská opera Praha (DOP) je soubor dětských a mladých sólistů studujících zpěv. Založila ji v roce 1999 na základech své soukromé hudební školy sólistka opery Národního divadla v Praze a profesorka zpěvu na Pražské konzervatoři Jiřina Marková-Krystlíková. Soubor má v současnosti široký repertoár, částečně nastudovaný i v italštině a němčině. DOP vydala devět CD, Česká mše vánoční J. J. Ryby, H. Krása Brundibár, Malý Mozart, Géniové a děti (B. Smetana, A. Dvořák, B. Martinů, L. Janáček), Opera nás baví, B. Britten Kominíček, K. Hašler Mraky plují do daleka (písně), J. Uhlíř, Z. Svěrák Miniopery a J. Křička Ogaři. Inscenace nejznámější dětské opery, Brundibára Hanse Krásy, v provedení DOP vyšla na DVD. O souboru byl natočen televizní dokument a o jeho činnosti pravidelně informují média.