Bennewitzovo kvarteto

24. 2. 2024, 19:30 | Španělská synagoga

V rámci spolupráce s nadačním fondem Věčná naděje bychom Vás rádi pozvali na koncert. Členové CACIO mají výraznou slevu, slevový kód vám na požádání zašle tajemnik@cacio.cz. Více informací na www.vecnanadeje.org.

Pavel Haas – Smyčcový kvartet č. 2 „Z Opičích hor“
                 1. věta – Krajina – Andante
                 2. věta – Kočár, kočí a kůň – Andante
                 3. věta – Měsíc a já – Largo e misterioso
                 4. věta – Divá noc – Vivace e con fuoco

vítězná skladba skladatelské soutěže

přestávka

Bedřich Smetana – smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“ 
                         1. věta – Allegro vivo appassionato
                         2. věta – Allegro moderato a la Polka
                         3. věta – Largo sostenuto
                         4. věta – Vivace

Jeden z vrcholů kompoziční práce Pavla Haase Smyčcový kvartet č. 2 „Z opičích hor“ („Opičí hory“ jsou žargonem pro Českomoravskou vrchovinu) zazní v konfrontaci oslavence roku 2024 Bedřicha Smetany, jehož smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“ patří k vrcholům světové kvartetní literatury. Novinkou festivalu v roce 2024 je mezinárodní skladatelská soutěž. Vítězná skladba kompozičního klání zazní v rámci koncertu Bennewitz Quartet.

Bennewitzovo kvarteto patří ke špičce mezinárodní komorní scény. Po vítězství ve dvou prestižních soutěžích – Osaka Chamber Music and Festa 2005 a Prémio Paolo Borciani, Itálie 2008 – si rychle získali uznání kritiky. Soubor získal řadu ocenění a v roce 2019 čtveřice hudebníků získala cenu Classic Prague Award za nejlepší komorní výkon roku.

V sezóně 2022/23 se Bennewitzovo kvarteto vrátilo do Laeiszhalle Hamburg, na Mozartfest Würzburg, do Wigmore Hall Londýn, Stadtcasino Basel a opět pojede na turné do Spojených států amerických. Soubor bude reprezentovat Českou republiku v Madridu na závěrečném ceremoniálu u příležitosti ukončení jejího předsednictví v Radě Evropské unie. Kvarteto se zúčastní kompletního provedení šesti kvartetů Bély Bartóka v belgické Lovani a bude pokračovat v angažmá v rámci festivalu Dvořákova Praha v kompletním provedení Dvořákových smyčcových kvartetů. V současné době soubor připravuje vydání nového CD se smyčcovými kvartety Josepha Haydna. 

Od roku 1998 nese kvarteto jméno houslisty a ředitele hudební konzervatoře v Praze Antonína Bennewitze (1833-1926), který se významně zasloužil o vznik české houslové školy. Mezi jeho žáky se počítají Otakar Ševčík a František Ondříček, a především Karel Hoffman, Josef Suk a Oskar Nedbal, kteří pod Bennewitzovým vlivem vytvořili slavné České kvarteto.

Partnerem koncertu je Židovské muzeum v Praze