Bella Adamova, Malte Schäfer (DE)

14. 3. 2024, 19:30 | Zrcadlová kaple Klementina

V rámci spolupráce s nadačním fondem Věčná naděje bychom Vás rádi pozvali na koncert. Členové CACIO mají výraznou slevu, slevový kód vám na požádání zašle tajemnik@cacio.cz. Více informací na www.vecnanadeje.org.

Prolog
Ilse Weber: Ich wandre durch Theresienstadt 

Stesk po domovu 

Pavel Haas: Čtyři písně na slova čínské poezie 

  1. Zaslech jsem divoké husy 
  2. V bambusovém háji 
  3. Daleko měsíc je domova 
  4. Probděná noc 

Láska/Vztahy 

Pavel Haas: Sedm písní Op. 18 (Výběr) 

  1. Což je víc!, Sedm Písní 
  2. Dárek z lásky, Sedm Písní 
  3. Krotká holubička, Sedm Písní 

Gustav Mahler: Verlor’ne Müh’, Des Knaben Wunderhorn 

Pavel Haas: Sedm písní Op. 18 (Výběr) 

  1. Statečný jonák 
  2. Zrušení slibu 
  3. Slzy a vzdychání 

Viktor Ullmann: First meeting, Sacred songs 

Válka a její následky
Viktor Ullmann: Claire Vénus, Six Sonnets de Louize Labé No. 1
Gustav Mahler: Der Schildwache Nachtlied, Des Knaben Wunderhorn
Ervín Schulhoff: Schliesse deine Augen zu, Op. 2a No. 5
Viktor Ullmann: Der müde Soldat, Drei chinesische Lieder No. 2
Gustav Mahler: Wo die schönen Trompeten blasen, Des Knaben Wunderhorn 

Epilog
Ilse Weber: Und der Regen rinnt 

Hudební paralely prezentující na první pohled zdánlivou nesourodost písní Pavla HaaseGustava Mahlera, Viktora Ullmanna, Ervína Schulhoffa a Ilse Weber budou jedinečným pilířem večera protknutého vášní, nadějí a kontrasty. Ilse Weber byla židovskou básnířkou a spisovatelkou knížek pro děti. Rovněž skládala písně, které budou prezentovány na našem koncertě. V koncentračním táboře Terezín pracovala jako dětská sestra. Dobrovolně nastoupila do transportu do Auschwitz-Birkenau, kde byla zavražděna spolu se svým mladším synem Tomášem. Právě písňová tvorba Ilse Weber je jednou z nejsilnějších výpovědí o životě v Terezíně za druhé světové války. 

Mezzosopranistka a improvizátorka Bella Adamova, která se narodila v Čečensku, vyrůstala v Praze a studovala v Německu, Švýcarsku a Londýně, byla od mala obklopena mnoha kulturami. S přirozenou lehkostí se pohybuje v různých hudebních obdobích, žánrech a kulturách. Ráda se nachází na rozhraní žánrů, její erudice v písních, soudobé hudbě a zájem o nevšední dramaturgie jí přinesly mnohá pozvání k unikátním projektům. Program jejího koncertu bude ušit na míru festivalu Věčná naděje. 

V létě 2022 získala hlavní cenu v kategorii oratorií v mezinárodní pěvecké soutěži v s-Hertogenbosch. O několik týdnů později obsadila spolu s klavíristou Maltem Schäferem na mezinárodní soutěži Franz Schubert a moderní hudba ve Štýrském Hradci druhé místo (první cena udělena nebyla) v kategorii „písňové duo“. Kromě těchto nedávných ocenění patří k jejím úspěchům vítězství v Mezinárodní soutěži Roberta Schumanna (2021), cena Waltera a Charlotte Hamelových v soutěži Bundeswettbewerb Gesang v Berlíně, ocenění za provedení české písně (Czech Song Prize) v rámci Cen Emy Destinnové v Londýně a cena Nadace Bohuslava Martinů v Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka.

Za ústřední bod svého zájmu si Bella Adamova zvolila uměleckou píseň. Její repertoár zahrnuje hudbu od Belliniho po Bernharda Langa. Se svými recitály vystoupila tato mladá pěvkyně na festivalech Pražské jaro a Heidelberger Frühling. Zpívá a improvizuje v duu s klavíristou Michaelem Geesem, s nímž vydala již dvě alba – Blooming (2019) a There is home (2023).