Cacio

Česká asociace manažerů informačních technologií

Prohlídka depozitáře UPM

Letošní nelehká práce porotců 14. ročníku soutěže IT projekt roku byla oceněna formou komentované prohlídky nového Depozitáře Uměleckoprůmyslového musea v Praze, zorganizovanou paní Martinou Lehmannovou.

Členové poroty navštívili zcela výjimečné místo – centrální depozitář Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Moderní budova na ulici Červeňanského v Praze–Stodůlkách byla dostavena v roce 2016 a od té doby tam muzeum stěhuje a ukládá své sbírky, které dohromady čítají více jak půl miliónu předmětů. Takové místo je možné přirovnat například k bance, uchovává to nejcennější z našeho kulturního dědictví. Navíc se jedná o hodnoty, které neohrozí žádní finanční krize. Investice do stavby budovy proto byla velká. Depozitáře jsou bezprašné, vybavené moderními posuvnými regály, sofistikovaným systémem klimatizace. Péče o kulturní dědictví spočívá především v tom, že předmětům zajišťujeme ideální teplotu, která je kolem 18°C a vlhkost kolem 50% Rh. Součástí budovy jsou i restaurátorské dílny, aby předmětům mohla být věnovaná opravdu komplexní péče.

Součástí prohlídky byla i návštěva dílen restaurování papíru a kovů. Budovou je provázel bezpečnostní ředitel Ondřej Kulík, správkyně sbírky grafiky Lucie Kölbersbergová, restaurátorka kovů Karla Frajerová a správce sbírky obecných kovů Tomáš Mori.

Děkujeme tímto pracovníkům UPM za nevšední zážitek a přináším Vám malé nahlédnutí do těchto veřejnosti něpřístupných prostor formou fotografií.